Pokiaľ ide o adresnosť reklamy, len málokto sa zatiaľ dostal ďalej než Google či Facebook. Veľká časť úsilia ich inžinierov sa sústreďuje na tvorbu algoritmov, ktoré používateľovi na webe poskytnú čo najrelevantnejšie reklamné odkazy. Podľa toho, čo o ňom vedia: na akých stránkach surfuje, čo vyhľadáva, aké príspevky lajkuje. To, čo v online prostredí funguje globálnym gigantom, sa v offline svete usiluje napodobniť slovenský start-up Lurity.

Platby za videnia

Lurity buduje sieť digitálnych reklamných panelov (citylightov) v nákupných centrách. Na veľkých 65-palcových plochých obrazovkách sa v pätnásťsekundových intervaloch striedajú reklamné vizuály. Kľúčové je, že ich zobrazovanie riadi systém s prvkami umelej inteligencie (AI), vysvetľuje zakladateľ a šéf Lurity Tomáš Tiefenbach. Úlohou AI je zvýšiť šance, že reklamu uvidí cieľová skupina, pre ktorú je určená.

Ako je to možné? Každý reklamný panel Lurity je vybavený kamerou s funkciou rozpoznávania tvárí. Do vzdialenosti 15 metrov dokáže naraz detegovať desať ľudí a na základe tvárových čŕt anonymne a v súlade s predpismi na ochranu osobných údajov vydedukovať ich vek, pohlavie a dĺžku interakcie (ako dlho sa na panel pozerajú).

V nákupných centrách sa denne premelú desaťtisícky ľudí, takže systém získava solídny prehľad o tom, akí ľudia sa kde a kedy pravidelne pohybujú. Napríklad že ženy chodia do fitnescentra skôr ráno, muži zasa popoludní. Skrátka, Big Data. Na základe toho sa potom reklamy zobrazujú na tých paneloch a v takých časoch, kde a kedy sa s veľkou pravdepodobnosťou práve vyskytuje ich cieľovka.

Čítať celý článok: